Wymeldowanie z pobytu stałego lub czasowego
Wymeldowanie z pobytu stałego lub czasowego
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 24 września 2010r. o ewidencji ludności (Dz.U. 2018r. poz. 1382)
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 13 grudnia 2017r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz.U. z 2017r. poz. 2411)
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz.U.z 2018r.,poz. 1044)
Wymagane dokumenty
- Zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu stałego lub czasowego. Dla osób niepełnoletnich druki meldunkowe wypełnia się oddzielnie.
- Osoba, która posiada obywatelstwo polskie przedstawia dowód osobisty lub paszport. Cudzoziemiec okazuje ważny paszport kartę pobytu lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.
Sposób i miejsce składania dokumentów
Urząd Miejski w Surażu
ul.11 Listopada 16
Pokój nr 7, tel.085 6503-186
Godziny przyjęć interesantów
Poniedziałek-piątek – 7:30 do 15:30
Wymagane opłaty
Opłata skarbowa od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa wynosi 17 zł.
Wpłat z tytułu opłaty skarbowej należy dokonać na rachunek bankowy : Urząd Miejski w Surażu
Bank Spółdzielczy Łapy Filia Suraż Nr 07 8081 0009 0000 1108 2000 0030
Termin złożenia
Osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego jest obowiązana się wymeldować .
Termin załatwienia sprawy
Wymeldowania dokonuje się niezwłocznie w obecności wnioskodawcy.
Tryb odwoławczy
Brak.
Informacje dodatkowe
Zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu stałego lub czasowego dokonuje się osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika, który legitymuje się pełnomocnictwem udzielonym w formie, o której mowa w art.33 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r.-Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.z 2017r. poz. 1257 ) po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego lub paszportu.
Za osobę nie posiadajacą pełnej zdolności do czynności prawnych obowiązku meldunkowego dokonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.
Wymeldowania z dotychczasowego miejsca pobytu stałego lub czasowego można dokonać podczas zameldowania w nowym miejscu pobytu, wskazując adres dotychczasowego miejsca pobytu, z którego ma nastąpić wymeldowanie lub zgłaszając wyjazd za granicę na pobyt stały, co skutkuje wymeldowaniem z miejsca pobytu stałego i czasowego albo wyjazd na okres dłuższy niż 6 miesięcy , bez zamiaru stałego pobytu za granicą- skutkuje wymeldowaniem z miejsca pobytu czasowego.
Zgłoszenie wymeldowania może być złożone w formie dokumentu elektronicznego na formularzu pod adresem https://epuap.gov.pl oraz na formularzu dostępnym na stronie https://obywatel.gov.pl pod warunkiem otrzymania urzędowego poświadczenia odbioru.Formularz winien być podpisany podpisem elektronicznym lub przy użyciu profilu zaufanego.
Wnioskodawca otrzymuje na wniosek zaświadczenie stwierdzające dopełnienie obowiązku wymeldowania.
Opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia wynosi 17 zł.
Zgłoszenie zgonu dokonane w urzędzie stanu cywilnego zastępuje wymeldowanie osoby zmarłej z pobytu stałego i czasowego.
Jeżeli okres pobytu czasowego odpowiada okresowi zgłoszonemu przy zameldowaniu, osoba opuszczająca miejsce tego pobytu jest zwolniona od obowiązku wymeldowania się.
Cudzoziemiec opuszczający terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany dokonać wymeldowania z pobytu stałego lub czasowego.
Zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu stałego
Zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu czasowego
Metryka strony