Zameldowanie w drodze decyzji administracyjnej
Zameldowanie w drodze decyzji administracyjnej
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 24 września 2010r. o ewidencji ludności ( Dz.U. z 2018r., poz.1382)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017r. poz. 1257)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 13 grudnia 2017r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz.U.z 2017r. poz.2411 )
Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2018r., poz. 1044)
Przy przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy należy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu oraz do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego podmiotu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, akt notarialny,decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu.
W sytuacji braku takiego potwierdzenia osoba chcąc zameldować się na pobyt stały lub czasowy ponad 3 miesiące składa dokumenty wymienione niżej.
Wymagane dokumenty
Podanie o zameldowanie na pobyt stały oraz wyjaśnienie dlaczego właściciel nie dokonał potwierdzenia pobytu.
Wypełniony druk zgłoszenia pobytu stałego lub czasowego ponas 3 miesiące.
Potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej.
Wniosek można złożyć: osobiście lub przez pełnomocnika.
Dokumenty do wglądu
Dowód osobisty
Sposób i miejsce składania dokumentów.
Formalności złożenia dokumentów załatwia osoba zainteresowana zameldowaniem lub osoba posiadająca pełnomocnictwo udzielone na piśmie.
Postępowanie dowodowe winno wykazać, że osoba która ubiega się o zameldowanie zamieszkuje w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie.
Po złożeniu podania urząd przeprowadza postępowanie wyjaśniające polegające na przesłuchaniu stron i świadków wskazanych przez strony lub wezwanych z urzędu,ustaleniach Policji,oględzin lokalu. Po zakończeniu postępowania zostanie wydana stosowna decyzja.
Urząd Miejski w Surażu
Ul.11 Listopada 16
Pokój nr 7, tel.085 6503-186
Godziny przyjęć interesantów
- poniedziałek- piątek – 7:30 do 15:30
Wymagane opłaty
Opłata skarbowa wynosi 10 zł. Opłata skarbowa za złożone pełnomocnictwo wynosi 17 zł.Opłacie skarbowej nie podlegają pełnomocnictwa udzielone :małżonkowi,rodzicom,dzieciom, dziadkom i rodzeństwu.
Wpłaty można dokonać na konto:
Urząd Miejski w Surażu
Bank Spółdzielczy Łapy Filia Suraż
07 8081 0009 0000 1108 20000030
Termin załatwienia sprawy
Wydanie decyzji w ciągu 2 miesięcy od daty złożenia wymaganych dokumentów z możliwością przedłużenia terminu w trybie art.36 KPA z przyczyn niezależnych od organu orzekającego.
Tryb odwoławczy
Od decyzji Burmistrza Suraża przysługuje odwołanie do Wojewody Podlaskiego- Białystok ul.Mickiewicza 3 za pośrednictwem Burmistrza Suraża w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Wniosek zgłoszenia pobytu stałego
Wniosek zgłoszenia pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące
Metryka strony