Zawarcie małżeństwa kanonicznego ze skutkami cywilnymi
Zawarcie małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnoprawnymi
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2017r. poz. 682)
- Ustawa z dnia 28 listopada 2014r Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U z 2016r. poz.2064 z późn.zm. )
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2018r. , poz.1044)
Wymagane dokumenty
1.Nieletnie kobiety załączają prawomocne postanowienie sądu, zezwalające na zawarcie małżeństwa.
2. Cudzoziemcy składają dokument stwierdzający mozniość zawarcia małżeństwa według prawa ojczystego albo prawomocne postanowienie sądu o zwolnieniu cudzoziemca od obowiązku złożenia tego dokumentu
3. Dowód zapłaty opłaty skarbowej,
4. Dokumentytożsamości narzeczonych- do wglądu,
Sposób i miejsce składania dokumentów
Urząd Miejski w Surażu
Urząd Stanu Cywilnego
ul.11 Listopada 16
Pokój Nr 7, tel. 085 6503-186
Godziny przyjęć interesantów: poniedziałek-piątek – 7:30 do 15:30
Wymagane opłaty
Opłata skarbowa wynosi:
- 84 zł. za sporządzenie aktu małżeństwa,
- 39 zł. za wydanie zezwolenia na zawarcie małżeństwa przed upływem
miesięcznego terminu wyczekiwania na zawarcie małżeństwa,
Wpłaty uiszcza się na rachunek bankowyUrzędu Miejskiego w Surażu
Bank Spóldzielczy Łapy Filia Suraż
07 8081 0009 0000 1108 20000030
Termin załatwienia sprawy
Zaświadczenie zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączajacych zawarcie małżeństwa wydawane jest w terminie 7 dni od dnia złożenia dokumentów i podpisania zapewnienia, które jest ważne 6 miesiący od dnia wystawienia. Po zawarciu małżeństwa sporządzany jest akt małżeństwa na podstawie przekazanego do USC przez duchownego pisemnego zaświadczenia stwierdzającego zawarcie małżeństwa w formie wyznaniowej ze skutkiem w prawie polskim i wydawany jest 1 odpis skrócony aktu małżeństwa.
Tryb odwoławczy
Kierownik USC odmawia wydania zaświadczenia o możności zawarcia małżeństwa w formie wyznaniowej, gdy stwierdzi, że w świetle prawa polskiego istnieją okoliczności wyłączające zawarcie małżeństwa powiadamiając pisemnie osobę zainteresowaną.
Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma kierownika USC może wystąpić do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich rozstrzygniecie czy okoliczności przedstawione przez kierownika USC uzasadniają odmowę wydania zaświadczenia. Prawomocne postanowienie sądu jest wiążące dla kierownika USC.
Informacje dodatkowe
W celu zawarcia małżeństwa osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński obowiązane są do złożenia pisemnego zpewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa.Zapewnienie może być złożone przed każdym kierownikiem USC w kraju, a za granicą przed polskim konsulem.Cudzoziemiec nie znający języka polskiego składa przedmiotowe zapewnienie w obecnośći tłumacza przysięgłego.
Narzeczeni chcący, by zawierane przez nich małżeństwo wyznaniowe wywierało skutki w prawie polskim, muszą złozyć duchownemu zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłaczających zawarcie małżeństwa.
Nie mogą zawrzeć małżeństwa osoby nie mające ukończonych 18 lat, ubezwłasnowolnione całkowicie, dotknięte chorobą psychiczną, spokrewnione lub spowinowacone w linii prostej oraz pozostające w innym zawiązku małżeńskim,
Sąd opiekuńczy z ważnych powodów może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła 16 lat.
Każdy z małżonków może złożyć oświadczenie o wyborze nazwiska, jakie będzie nosił po zawarciu małżeństwa, a więc małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich albo zachować dotychczasowe nazwiska, lub połączyć je z nazwiskiem drugiego małżonka
Po zawarciu małżeństwa w formie wyznaniowej ze skutkiem w prawie polskim, duchowny jest zobowiązany w ciągu 5 dni od daty ślubu przekazać do właściwego miejscowo USC zaświadczenie, na podstawie którego zostanie sporządzony akt małżeństwa.
Uzyskanie zaświadczenia wymaga osobistego stawiennictwa narzeczonych.
Metryka strony