Protokół z sesji III Rady Miejskiej w Surażu z dnia 30.12.2010 r.

PROTOKÓŁ Nr III /10

z sesji Rady Miejskiej w Surażu w dniu 30.12.2010 r. w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Surażu

 

 

 

Ad. 1.

Obrady otworzyła i przewodniczyła przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Celina Chodorowska.

Na podstawie listy obecności stwierdziła prawomocność obrad. W sesji uczestniczyło 15 radnych, Burmistrz Suraża, Sekretarz Gminy, Skarbnik Gminy, sołtysi oraz zaproszeni goście ( listy obecności stanowią załącznik do protokołu).

 

Ad.2.

Pani Przewodnicząca przedstawiła porządek obrad:

1.     Otwarcie obrad III Sesji Rady Miejskiej w Surażu.

2.     Przyjęcie porządku obrad.

3.     Informacja Burmistrza z podjętych działań między sesjami.

4.     Przyjęcie protokołu z obrad II sesji Rady.

5.     Podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia przedstawicieli do reprezentowania Gminy Suraż w Stowarzyszeniu Gmin Górnej Narwi.

6.     Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planów pracy Rady Miejskiej w Surażu i stałych Komisji Rady.

7.     Podjęcie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów, członków rad sołeckich.

8.     Podjęcie uchwały w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej.

9.     Podjecie uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego, organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.

10.   Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XLIX/322/10 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 5 listopada 2010r. w sprawie  określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.

11.   Podjęcie uchwały w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych.

12.   Podjecie uchwały w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Suraż oraz jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga będzie stanowić pomoc publiczną, a także wskazania organów uprawnionych do udzielania tych ulg.

13.   Podjęcie uchwały w sprawie zmian  w budżecie gminy na 2010r.

14.   Podjęcie uchwały w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Suraża.

15.   Interpelacje i zapytania radnych.

16.    Sprawy różne i wolne wnioski.

17.    Zamknięcie obrad III sesji Rady Miejskiej.

Radni Rady Miejskiej w Surażu porządek obrad przyjęli 15 głosami za.

 

Ad.3.

Burmistrz Suraża Pan Sławomir Halicki przedłożył informacje z podjętych działań między sesjami. Informacja stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad.4.

Pan Puziuk złożył wniosek z propozycją czytania protokołu na każdej sesji.

Przystąpiono do głosowania w/w wniosku: 3 osoby za, 10 przeciw, 1 osoba się wstrzymała, przy 14 obecnych.

Przystąpiono do głosowania protokołu z poprzedniej II sesji Rady Miejskiej w Surażu. Wynik głosowania: 14 głosów za, przy 14 obecnych.

 

Ad.5.

Projekt uchwały w sprawie wyznaczenia przedstawicieli do reprezentowania Gminy Suraż w Stowarzyszeniu Gmin Górnej Narwi.

Zaproponowano następujące kandydatury:

Pan Sławomir Halicki

Pani Agnieszka Edyta Filipczuk –Żamojda

Pan Leszczyński stwierdził, iż Pan Burmistrz nie powinien tyle czasu poświęcać Stowarzyszeniu, gdyż jest to związane z nieobecnością w Urzędzie.

Pan Burmistrz stwierdził, iż w tej kadencji nie zamierzam ubiegać się o funkcje kierowniczą w/ w Stowarzyszeniu.

Uchwałę Nr III/6/10 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 30 grudnia 2010r. w sprawie wyznaczenia przedstawicieli do reprezentowania Gminy Suraż w Stowarzyszeniu Gmin Górnej Narwi, przyjęto 15 głosami za i stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad.6.

Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planów pracy Rady Miejskiej w Surażu i stałych komisji Rady, przyjęto 14 głosami za, 0 przeciw, 1 się wstrzymała.

Uchwała Nr III/7/10 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 30 grudnia 2010r. w sprawie zatwierdzenia planów pracy Rady Miejskiej w Surażu i stałych komisji Rady stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad.7.

Projekt uchwały w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów, członków rad sołeckich, przyjęto 15 głosami za.

Uchwała Nr III/8/10 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 30 grudnia 2010r. w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów, członków rad sołeckich stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad.8.

Projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej.

Zaproponowano kandydatury:

1. Pani Agnieszka Edyta Filipczuk-Żamojda

2. Pan Marcin Marciszewski

3. Pan Łukasz Filipowicz

4. Pani Małgorzata Łupińska

5. Pan Marek Uszyński

6. Pan Radosław Walasek

Uchwałę Nr III/9/10 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 30 grudnia 2010r. w sprawie powołania Komisji Inwentaryzacyjnej,  przyjęto 15 głosami za i stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad.9.

Projekt uchwały w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego, organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.

Pani Sekretarz stwierdziła, iż jest to uchwała niezbędna do uchwalenia Programu współpracy Gminy Suraż z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2011, która podlega konsultacji z organizacjami pożytku publicznego.

Pan Leszczyński stwierdził, czy środki przeznaczone na ten cel są przyznane na jedną dziedzinę czy na ogół i czy z tego mogą korzystać wszystkie organizacje z terenu gminy Suraż?

Pani Sekretarz stwierdziła, iż środki w budżecie są przeznaczone nie dla konkretnych organizacji tylko pod konkretny program, w którym są określone  zadania. Każda organizacja może złożyć ofertę na konkretne zadania określone w programie, a komisja wybierze najlepszą ofertę. W naszym budżecie przeznaczone są te środki na sport i turystykę.

Pan Stypułkowski zwrócił się z pytaniem kto ustala warunki konkursu?

Pani Sekretarz stwierdziła, iż takie warunki ustala Burmistrz i ustawa na podstawie której będzie uchwalony Program współpracy Gminy Suraż z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2011. Na tej podstawie jest ogłoszony konkurs do wiadomości publicznej. Nasze organizacje dostaną projekt tego programu do którego w ciągu 14 dni będą mogli wnieść uwagi. Pan Burmistrz ma obowiązek przeanalizować te uwagi, przedłużyć Radzie Miejskiej w Surażu i ewentualnie je uwzględnić.

Uchwałę Nr III/10/10 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 30 grudnia 2010r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radami działalności pożytku publicznego, organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, przyjęto 15 głosami za i stanowi załącznik do protokołu

 

Ad.10.

Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XLIX/322/10 Rady Miejskiej w Surażu dnia 5 listopada 2010r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.

Pani Sekretarz stwierdziła, iż w związku z obowiązującą od stycznia zmianą w ustawie zapisu na ,,związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 3,80 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej’’ należało uwzględnić ten zapis w/w uchwale.

Uchwałę Nr III/11/10 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 30 grudnia 2010r. w sprawie zmiany uchwały Nr XLIX/322/10 Rady Miejskiej w Surażu dnia 5 listopada 2010r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,  przyjęto 15 głosami za i stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad.11.

Projekt uchwały w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych, przyjęto 15 głosami za.

Uchwała  Nr III/12/10 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 30 grudnia 2010r. w  sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad.12.

Projekt uchwały w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Suraż oraz jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga będzie stanowić pomoc publiczną, a także wskazania organów uprawnionych do udzielania tych ulg.

Pani Skarbnik stwierdziła, iż ta uchwała przewiduje umorzenia należności z tytułu czynszów i za wodę oraz pozostałych należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny. Organem właściwym do umorzeń tych zaległości jest Burmistrz, kwota umorzenia tej zaległość nie może przekroczyć miesięcznego średniego wynagrodzenia wynikającego z tego projektu uchwały.

Pan Leszczyński stwierdził, iż w tej uchwale jest zapis o przedstawieniu sprawozdania dotyczącego kwoty umorzeń, komu i za co. Mam dowody na to, że Pan Burmistrz nagminnie umarza ciągle tym samym osobom, a tego tolerować nie można.

Pani Skarbnik stwierdziła, iż w tym roku nie było umorzeń za wodę, a te wspomniane przez Pana Leszczyńskiego to umorzenia podatkowe.

Pan Leszczyński zwrócił się z pytaniem to ile teraz mamy zaległości za wodę?

Pani Skarbnik stwierdziła, iż jest to ok. 10 tys. zł. od 5 osób nagminnie zalegających z opłatami za wodę.

Pan Danowski zaproponował aby tej uchwały dzisiaj nie podejmować.

Pani Sekretarz stwierdziła, iż jak nie podejmiemy tej uchwały to nie będziemy w żaden sposób mogli pomóc osobom, którzy znaleźli się w trudnych sytuacjach losowych.

Radni wnioskowali aby co kwartał na sesję przedstawić wykaz z ilością osób i kwotami, którym umorzono  zaległości za czynsze, za wodę i za podatki. Pod takim warunkiem rozpatrzą dzisiaj tą uchwałę.

Pani Przewodnicząca stwierdziła, iż tym zalegającym za wodę należy odciąć dopływ wody.

Pan Stypułkowski złożył wniosek formalny aby uwzględnić w tej uchwale zmianę dotyczącą umarzanej kwoty na minimalne wynagrodzenie.

Głosowanie nad wnioskiem 15 głosów za.

Uchwałę Nr III/13/10 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 30 grudnia 2010r. w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Suraż oraz jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga będzie stanowić pomoc publiczną, a także wskazania organów uprawnionych do udzielania tych ulg, przyjęto 14 głosami za, 0 przeciw, 1 osoba się wstrzymała i stanowi załącznik do protokołu z uwzględnieniem zaproponowanych zmian przez Radę.

 

Ad.13.

Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2010r.

Pani Skarbnik stwierdziła, iż ze względu na zwrot środków w kwocie 530 tys. zł za przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz zwrot środków za przedszkole w kwocie 69 tys. zł,  będą one wprowadzone po dochodach budżetu,  w związku z czym nie będziemy musieli brać zaplanowanego kredytu.

Uchwałę Nr III/14/10 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 30 grudnia 2010r. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2010r. , przyjęto 15 głosami za i stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad.14.

Projekt uchwały w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Suraża.

Pani Sekretarz stwierdziła, iż w związku z początkiem kadencji jest obowiązek ustalenia wynagrodzenia Burmistrzowi Suraża od dnia wyboru czyli od 5 grudnia 2010r., gdyż tamta uchwała o wynagrodzeniu straciła moc.

Pan Leszczyński proszę o podanie konkretnej sumy wynagrodzenia Pana Burmistrza.

Pani Sekretarz stwierdziła, iż wynagrodzenie wyniesie 9 940.00 zł brutto.

Uchwałę Nr III/15/10 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 30 grudnia 2010r. w sprawie wynagrodzenia Burmistrza Suraża, przyjęto 4 głosami za, 2 osoby przeciw, 9 osób się wstrzymało.

 

Ad.15.

Pan Danilczuk zwrócił się z pytaniem do Pana Burmistrza co zrobiono w sprawie porządku na chodnikach przy posesjach?

Pan Burmistrz stwierdził, iż został do tej akcji wysłany Pan Dzielnicowy.

Pan Leszczyński zwrócił się z pytaniem czy to na pewno leży w gestii dzielnicowego karanie za chodniki, czy to nie należy przypadkiem do administracji? Co wynikło z rozmów w Starostwie w sprawie ulicy Białostockiej i proszę o odpowiedź dziś a nie za miesiąc, dwa.

Pan Danowski co Pan zrobił w sprawie wylewającej się wody na drogę w Średzińskich i kiedy zrobi Pan przystanek w naszej miejscowości.

Pan Stypułkowski zwrócił się z pytaniem czy są jakieś przeciwwskazania do złożenia dwóch wniosków na azbest i korektory słoneczne? Te dofinansowanie na korektory słoneczne będzie prawdopodobnie do 2016 r. i jest 50 na 50 może należy teraz się tym zająć.

Pan Wołoszczyk zwrócił się z pytaniem kiedy zostanie ukończony remont przedszkola?

Pani H. Łupińska zwróciła się z pytaniem czy jest sens przedłużania zatrudniania osobie prowadzącej sprawę wiatraków skoro będą one ustawione na posesjach prywatnych.

Pan Marciszewski stwierdził, iż w przedszkolu należy skrócić okres wakacyjny do jednego miesiąca, a nie jak do tej pory mają dwa miesiące wakacji i czy nie można by było ograniczyć liczbę sesji.

Pani Sekretarz stwierdziła, iż sesje są organizowane ze względu na plany pracy i według przepisów prawa. To tylko grudzień był wyjątkowym miesiącem w ilości sesji zazwyczaj są one zwoływane raz w miesiącu.

Pan Burmistrz stwierdził, iż po rozmowach w Starostwie poradzono nam aby zabezpieczyć środki w  budżecie na ulicę Białostocką, jednak w projekcie budżetu Powiatu nie uwzględniono środków na ten cel które zostały przesunięte na 2012r. Postaram się wpłynąć na Panią Skarbnik Powiatu. W sprawie wylewającej się wody w Średzińskich rozmawiałem z Dyrektorem Jędrzejewskim, to prawdopodobnie wina przepustu. Te nasze przystanki to już przeżytek należy pomyśleć o czymś nowszym.

Pani H. Łupińska stwierdziła, iż skoro jesteśmy przy sprawie przystanków to należy również  udostępnić mieszkańcom przystanek w Surażu.

Pan Burmistrz stwierdził, iż postara się wyjaśnić sprawę korektorów słonecznych. Co zaś tyczy się przedszkola to prace są zaawansowane i ta pierwsza część od ulicy do miesiąca powinna być oddana do użytku. W sprawie wiatraków i planów to wiatraki są sprawą prywatną, zaś zrobienie  planów leży w gestii Gminy. Ten plan będzie wykonany za pieniądze inwestorów.

Pani H. Łupińska stwierdziła, iż będzie robiony ten plan ale przez firmę zewnętrzną, a nie przez osobę zatrudnioną w Urzędzie.

Pan Leszczyński zwrócił się z pytaniem do Pana Burmistrza, czy nie uważa Pan, że robienie przedszkola w tym terminie było wielką pomyłką z tego tytułu nie będzie żadnych obciążeń finansowych za nieterminowe oddanie budowy. Ten projekt pod przedszkole był robiony pod termomodernizację, a dodatkowe prace przy tej inwestycji przekroczą zaplanowaną kwotę tej inwestycji, myślę że milion będzie za mało przy takim wykonaniu.

Pan Burmistrz stwierdził, iż ta inwestycja była planowana na 2011r., ale został ogłoszony konkurs na który zgłosiliśmy nasze przedszkole.  Ze względu na pogarszający się stan przedszkola i prośby rodziców przyspieszyliśmy tą inwestycję. Nie realizowałbym tego projektu gdyby rada tego nie zatwierdziła. Uważam, że lepiej byłoby zrobić tą inwestycję w następnym roku ze względu na budżet i porę roku.

Pan Jarmoc stwierdził, iż przedszkole było w bardzo złym stanie i podlegało  zamknięciu, dlatego rozpoczęto tą inwestycję wcześniej. Nie przewidzieliśmy tylko, że przetarg na tą inwestycję wygra ta firma a nie inna.

Pani H. Łupińska stwierdziła, iż należy przy tej inwestycji pomyśleć o wycięciu tych dwóch drzew - choinek przed przedszkolem, gdyż będą one niszczyć nową elewację.

 

Ad.16.

Pani Przewodnicząca zaproponowała zgłoszenie konkretnych propozycji do projektu budżetu.

Pan Leszczyński stwierdził, iż nie ma mowy o zwiększaniu etatów w administracji w szkole i w domu kultury.

Pan Danilczuk stwierdził, iż oszczędności należy szukać w etacie świetlicowej w szkole na którą przeznacza się 62 tys. zł rocznie na wynagrodzenie ze względu na stopień nauczyciela dyplomowanego.

Pani Przewodnicząca zaproponowała zamiast zwiększania etatów zamontowanie monitoringu do szkoły co byłoby bezpieczniejsze dla młodzieży i obiektu.

Pan Danowski stwierdził, iż należy przed tym zrobić rozeznanie cenowe co do tego pomysłu.

Pani Filipczuk-Żamojda zaproponowała uwzględnienie w budżecie na 2011r. remont drogi wraz z chodnikami w miejscowości Kowale.

Pan Puziuk zaproponował wstawienie do budżetu na 2011r. drogi w Zawykach –Fermie.

Pani Sekretarz zapoznała radnych z podaniem Pana Józefa Sianko i Waldemara Sianko w sprawie bezprzetargowej sprzedaży działki, które stanowi załącznik do protokołu.

Sekretarz stwierdziła, iż art.37 ust.2 ustawy o gospodarce nieruchomościami wylicza w jakim tylko przypadku nieruchomość może być zbywalna w drodze bezprzetargowej. Zacytowano w/w artykuł ustawy.

Pan Stypułkowski stwierdził, iż do tej pory tym osobom które dzierżawiły działki gminne to sprzedawaliśmy im bezprzetargowo to i w tym wypadu należy postąpić tak samo.

Pan Jarmoc stwierdził, iż jak jest ok. 30 lat dzierżawy tej działki to mimo woli i tak w jakiejś części ją odkupił i powinniśmy pozwolić na sprzedaż bezprzetargową.

Pani Sekretarz stwierdziła, iż sprzedawaliśmy nieruchomości  bezprzetargowo na poszerzenie działki lub na rzecz użytkowania wieczystego. Stwierdziła również, iż Pan Józef i Waldemar Sianko nie maja żadnej umowy dzierżawy na tę działkę.

Pani Przewodnicząca złożyła  wniosek o sprzedaży powyższej działki dla Państwa Sianków na drodze bezprzetargowej.

Głosowanie 10 głosów za, 3 osoby przeciw, 2 osoby się wstrzymały.

 

Ad.17.

  Zakończenie obrad III sesji Rady Miejskiej w Surażu o godz. 1230

 

 

 

   Protokołowała: Sylwia Filipczuk

 

                                                                         Przewodniczący Rady Miejskiej

Pani Celina Chodorowska

 

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Surażu

Wytwarzający/odpowiadający: Marek Uszyński

Wprowadzający: Marek Uszyński

Data wprowadzenia: 2011-02-22

Data modyfikacji: 2011-02-22

Opublikował: Marek Uszyński

Data publikacji: 2011-02-22